Każdy właściciel budynku wyposażonego w zewnętrzne rolety antywłamaniowe jest zobowiązany do troski o ich stan, regularne czyszczenie i konserwację, a także korzystanie z serwisu gdy ulegną uszkodzeniu. W tym artykule prezentujemy najważniejsze wskazówki skierowane do osób pragnących przedłużyć okres przydatności swoich rolet zewnętrznych antywłamaniowych, zachowując ich najważniejsze funkcje na wysokim poziomie.
Czyszczenie rolet i troska o ich mechanizmy
Rolety zewnętrzne antywłamaniowe są wystawione na szereg oddziaływań, które mogą doprowadzić do ich uszkodzenia. Do takich należą osadzające się zabrudzenia, pyłki, kurz i zaplamienia. Mogą one ograniczać sprawne działanie rolet, a w dłuższej perspektywie czasu prowadzić do uszkodzenia ich mechanizmu. Aby tego uniknąć, warto co jakiś czas przecierać powierzchnię rolet, usuwając z nich nadmiar zabrudzeń stałych. Wystarczy w tym celu chłonna szmatka z ciepłą wodą i delikatnym płynem do mycia. Nie zalecamy stosowania intensywnych środków czyszczących.
Mechanizmy rolet zewnętrznych antywłamaniowych warto także regularnie smarować, korzystając z dedykowanych do tego środków konserwujących. Najważniejsze są pod tym względem prowadnice, nastawione na intensywne oddziaływanie tarcia, mogącego uszkodzić ich powierzchnię i prowadzić do powolnej dezintegracji elementów.
Nieodłączna jest też kontrola stanu technicznego rolet, nadzorowanie wszelkich pojawiających się w ich strukturze pęknięć, głębszych zarysowań lub draśnięć. Niewielkich rozmiarów uszkodzenia można zignorować lub wypełnić samodzielnie. Głębsze usterki warto powierzyć fachowcom, gotowym przywrócić optymalny stan izolacji rolety.
Ochrona rolet przed oddziaływaniami pogodowymi i mechanicznymi
Uszkodzenie rolet w wyniku oddziaływań pogodowych zdarza się stosunkowo rzadko, jednak jest jak najbardziej możliwe. Dochodzi do niego na skutek silnych porywów wiatru, połączonych z intensywnymi opadami atmosferycznymi. W takich warunkach zaleca się rezygnację z korzystania rolet i zaniechanie prób ich rozwijania lub zwijania. Najlepszym rozwiązaniem będzie zwinięcie ich do wnętrza kasety i przeczekanie trudnych warunków.
Ważne jest także zabezpieczenie przed uszkodzeniami typu mechanicznego, do których mogłoby dojść na skutek nieprawidłowego montażu lub niewłaściwego użytkowania rolet. Warto też unikać nagłego podnoszenia oraz opuszczania rolet, które mogłoby uszkodzić mechanizm hamulcowy, zapobiegający szarpnięciom.
Na koniec pragniemy podkreślić, że w przypadku rolet zewnętrznych antywłamaniowych nieodłączne może okazać się ich serwisowanie. Poddane pod ocenę specjalisty, rolety antywłamaniowe mogą odzyskać nie tylko najlepszy stan, ale i pełną sprawność oraz płynne działanie. Wielu dostawców systemów rolet oferuje oferuje kilkuletnią gwarancję na swoje wyroby, w czasie której są gotowi rozwiązać potencjalne defekty mechaniczne oraz uszkodzenia powstałe na skutek oddziaływań środowiskowych.