Jakie rolety do kuchni?

Jakie rolety do kuchni?

Kosrolet > Jakie rolety do kuchni?

Rolety wewnętrzne to popularny system osłon okiennych. Znajduje zastosowanie w przestrzeniach mieszkalnych i użytkowych, z jego zalet korzystamy w różnych sytuacjach chroniąc wnętrze przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym lub niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz. Warunkiem determinującym funkcjonalność rolety jest jej dobór. Jak prawidłowo dobrać rolety do kuchni?

Rynek rolet wewnętrznych obfituje w rozwiązania różniące się od siebie pod względem mechanizmu działania i estetyki. To daje możliwość wyboru rolety do kuchni, która nie tylko będzie skutecznie chronić przed słońcem i bardziej wścibskimi sąsiadami, ale jednocześnie będzie stanowiła element dekoracji okiennej.

Rodzaje rolet wewnętrznych a styl aranżacji kuchni

Dobór rolety do okna kuchennego powinien być podyktowany stylistyką wnętrza. W kuchniach urządzonych na styl prowansalski czy shabby chic bardzo dobrze sprawdzają się:

  • rolety rzymskie,
  • rolety austriackie.

Oba rodzaje są doskonałą alternatywą dla firan czy zasłon, skutecznie łącząc ich funkcje z funkcjonalnością rolety okiennej. Systemy wyróżniają się niepowtarzalnym kształtem materiału oraz możliwością wyboru z szerokiego wachlarza materiałów zacieniających w różnych wzorach i kolorach. Rolety rzymskie i austriackie mogą również stanowić ciekawy dodatek do minimalistycznej aranżacji nowoczesnej wnętrza. Ocieplą je i nadadzą mu bardziej przytulny klimat, który powszechnie kojarzy się z kuchnią jako miejscem spotkań i wspólnego przygotowywania posiłków.

W nowoczesnych wnętrzach bardzo dobrze sprawdzają się systemy minimalistyczne. Tym założeniom odpowiadają:

  • rolety plisowane,
  • rolety wolnowiszące,
  • rolety w kasecie.

Rolety plisowane oferują bardzo dużą swobodę zarządzania ilością światła dziennego wpadającego do pomieszczenia. W zależności od potrzeby i preferencji można je wykorzystać do osłonięcia całego okna, jego górnej lub dolnej połowy lub dowolnej przestrzeni pośrodku ramy okiennej. Systemy tego typu doskonale sprawdzają się w kuchniach posadowionych na niższych kondygnacjach budynku. Osłonięcie okna od dołu skutecznie osłania domowników przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów.

Rolety wolnowiszące to najbardziej popularny system osłon okiennych. Charakteryzują się prostą konstrukcją oraz szerokim spektrum zastosowań. Nie jest to jednak model, który z całym przekonaniem możemy polecić do wykorzystania w kuchni. Tam, gdzie okno znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie zlewu czy blatu roboczego roleta wolnowisząca może powodować dyskomfort. W takich przypadkach znacznie lepiej sprawdzi się system kasetowy z prowadnicami bocznymi, które uniemożliwiają tkaninie przemieszczanie się i łopotanie na wietrze.