Jakie są różnice między roletą a żaluzją?

Jakie są różnice między roletą a żaluzją?

Kosrolet > Jakie są różnice między roletą a żaluzją?

Duże przeszklenia są znakiem rozpoznawczym nowoczesnego budownictwa jedno- i wielorodzinnego. Dzięki nim bryła budynku staje się lżejsza i bardziej atrakcyjna dla oka. Z drugiej strony, duże okna w pomieszczeniach mieszkalnych mogą powodować dyskomfort. Wystawiają one pomieszczenia na oddziaływanie promieni słonecznych, oświetlenie miejskie i niepożądane spojrzenia sąsiadów i/lub przechodniów. Aby poprawić komfort użytkowania pomieszczeń warto więc zdecydować się na montaż osłon okiennych. Ich wybór jest bardzo duży. Możemy zamontować rolety lub wybrać żaluzje. Czym różnią się od siebie te dwa najbardziej popularne systemy osłon?

Rolety a żaluzje: Czym się różnią? 

Rolety i żaluzje to dwa całkowicie odmienne rozwiązania, dzięki którym możemy osłonić okno przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym i spojrzeniami z zewnątrz, jednocześnie zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu się lub wychładzaniu powietrza w pomieszczeniu. Podstawową różnicą miedzy roletami a żaluzjami jest materiał, z jakiego wykonuje się osłony okna. Do produkcji rolet wykorzystywane są tkaniny zaciemniające. Mogą to być tkaniny naturalne, syntetyczne lub mieszane. Coraz częściej tkaniny wykorzystywane do produkcji rolet wzbogaca się o dodatkowe warstwy, dzięki którym zyskują one nowe właściwości (np. termoizolacyjne, black-out). Do produkcji żaluzji wykorzystuje się natomiast aluminium, różne gatunki drewna i tworzywa sztuczne. 

Drugą wyraźną różnicę obserwujemy w konstrukcji i sposobie zwijania osłony. Rolety – jak sama nazwa wskazuje – działają na zasadzie rolowania. W zależności od tego, czy chcemy przesłonić czy odsłonić okno materiał zwija się na rolkę lub się z niej rozwija. Żaluzje podciągamy do góry lub opuszczamy w dół. Ich główną zaletą są ruchome lamele, dzięki którym zyskujemy praktycznie nieograniczoną swobodę zarządzania ilością światła docierającego do pomieszczenia. Tradycyjne rolety nie dają takiej swobody, ale podobny efekt zarządzania światłem możemy uzyskać wybierając rolety dzień noc. Do produkcji rolet dzień noc wykorzystuje się materiał składających z dwóch pasów tkaniny. Jednego nieprzepuszczającego światła, drugiego praktycznie transparentnego. W zależności do ustawienia pasów możemy całkowicie zaciemnić pomieszczenie lub wpuścić do środka światło z zewnątrz. 

Rolety a żaluzje: Który system jest bardziej atrakcyjny?

Wybór systemu osłon okiennych powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami. Pod względem designu, kolorystyki i rodzajów zarówno rolety, jak i żaluzje oferują szeroki wybór systemów. Rolety są dostępne w różnych kolorach i wzorach. Żaluzje są najczęściej jednokolorowe, ale ich oferta kolorystyczna jest bardzo bogata. Ciekawą alternatywą są również nowoczesne żaluzje drewniane dostępne w najmodniejszych w ostatnich sezonach kolorach – białym, czarnym i szarym. W przypadku żaluzji warto wspomnieć o tym, że na rynku osłon okiennych dostępne są zarówno tradycyjne żaluzje poziome, jak i nowoczesne żaluzje pionowe. To oznacza, że pod względem stylu i designu oba systemy oferują bardzo dużą różnorodność, dzięki której doskonale komponują się zarówno z wnętrzami mieszkalnymi, jak i użytkowymi.