Kiedy warto zdecydować się na rolety?

Kiedy warto zdecydować się na rolety?

Kosrolet > Kiedy warto zdecydować się na rolety?

Przeszklenia stanowią nieodłączny element architektury mieszkalnej i użytkowej. Dzięki nim do wnętrz dociera naturalne światło, a my możemy podziwiać piękne widoki. Jednak nieosłonięte okno bywa źródłem dużego dyskomfortu. Nadmierne promieniowanie słoneczne prowadzi do nagrzewania się pomieszczeń, co uprzykrza i utrudnia ich użytkowanie. Oświetlenie miejskie w nocy może utrudniać wypoczynek, a niepożądane spojrzenia z zewnątrz sprawiają, że nie czujemy się we własnych wnętrzach swobodnie. Jak temu zaradzić?

Rolety materiałowe: Najpopularniejszy system osłon okiennych 

W sytuacji, w której doskwiera nam nadmierne promieniowanie słoneczne lub brak prywatności warto rozważyć montaż rolety okiennej. Rolety materiałowe to wygodne i efektowne rozwiązanie, które w prosty i szybki sposób pozwala minimalizować dyskomfort powodowany przez nieosłonięte przeszklenia.  

Oferta rolet materiałowych jest bardzo szeroka i zróżnicowana. W warunkach domowych najlepiej sprawdzają się rolety w kasecie. Kaseta skutecznie chroni zwiniętą roletę przed promieniami UV i kurzem, dzięki czemu system przez długi czas zachowuje pierwotne walory estetyczne. Dodatkowo roleta jest wyposażona w dwie prowadnice, które osłaniają brzegi materiału. Prowadnice z jednej strony chronią materiał przed uszkodzeniami, z drugiej utrzymują roletę w miejscu, dzięki czemu może być ona użytkowana przy uchylonym, jak i otwartym oknie. Alternatywą dla rolety w kasecie jest roleta wolnowisząca. Jak sama nazwa wskazuje ten system osłon okiennych nie posiada żadnych prowadnic. Brak prowadnic można postrzegać jako mankament – roleta powiewa na wietrze i uderza o szybę. Z drugiej strony, dzięki prostej konstrukcji system wolnowiszący może zostać zamontowany poza wnęką okienną. W zależności od potrzeby roletę można przymocować do ściany lub sufitu. To doskonałe rozwiązanie w pomieszczeniach, w których z różnych względów nie możemy lub nie chcemy zamocować kasety z roletą bezpośrednio na ramie okiennej. Rolety wolnowiszące są wciąż chętnie wybierane do mieszkań i domów, jednak największą popularnością cieszą się w biurach. System zapewnia skuteczną osłonę dużych powierzchni okiennych. 

Roleta czy żaluzja? W jakich pomieszczeniach warto zamontować roletę?

Rolety są produkowane z tkanin zaciemniających dostępnych w różnych wzorach i kolorach. To przekłada się na bardzo szerokie możliwości aranżacyjne, jakich nie oferują tradycyjne żaluzje okienne. Dodatkowym atutem rolet jest możliwość wyboru tkaniny uszlachetnionej. Tkaniny wzbogacone o dodatkowe warstwy zyskują nowe właściwości, dzięki czemu jeszcze lepiej chronią przed nagrzewaniem się pomieszczeń czy światłem. Do strefy dziennej doskonale sprawdzają się tkaniny termoizolacyjne, które nie tylko zaciemniają pomieszczenie, ale przede wszystkim zapobiegają jego nagrzewaniu się poprzez odbijanie promieniowania UV. Do sypialni warto wybrać roletę z tkaniny gumowanej, która całkowicie odcina dostęp światła z zewnątrz do pomieszczenia. To rozwiązanie z pewnością docenią osoby pracujące w systemie zmianowym oraz osoby, którym w nocy doskwiera oświetlenie miejskie. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych rolet jest również roleta rzymska.