Plisy czy rolety dzień i noc?

Plisy czy rolety dzień i noc?

Kosrolet > Plisy czy rolety dzień i noc?

Wyposażanie okien w systemy osłonowe to nie tylko sposób na dekorację wnętrz, ale również funkcjonalne uzupełnienie przeszkleń, pozwalające w prosty sposób zarządzać stopniem nasłonecznienia. Wielu nabywców rozważa wybór pomiędzy dwoma komplementarnymi systemami, jakimi są plisy oraz rolety dzień i noc. Zapraszamy do lektury naszego wprowadzenia w ten temat – przybliżamy specyfikę i zalety obu systemów i podpowiadamy: kiedy warto wybrać plisy, a kiedy rolety dzień i noc. 

Plisy – najważniejsze walory użytkowe 

Plisy to jedne z najchętniej stosowanych systemów osłonowych, które pozwalają na w zasadzie dowolne przesłonięcie okna. Nie tylko od góry ku dołowi, ale także w jego środkowej części, pozostawiając jednocześnie górny i dolny margines szyby nieosłonięty. 

Pod tym względem plisy są wyborem szczególnie trafionym w przypadku osób, które pragną regulować poziom nasłonecznienia w ciągu całej doby, wraz ze zmieniającą się porą dnia. Plisy pozwalają swoim użytkownikom na przesuwanie osłony w taki sposób, aby przeciwdziałać nadmiernemu nagrzaniu pomieszczenia, ale nie ograniczać jego nasłonecznienia. Są szczególnie dobrym wyborem w przypadku kuchni, łazienki i pomieszczeń dziennych. 

Rolety dzień i noc – korzystna alternatywa

W porównaniu do plis, rolety dzień noc są zbudowane z dwóch warstw tkanin, nawijanych na osobne rolki. Dzięki temu mogą przenikać się nawzajem, tworząc pasy o zróżnicowanym poziomie przepuszczalności światła – na zmianę pas jasny (przepuszczający) i pas ciemny (ograniczający światło). Ten prosty mechanizm pozwala na regulację stopnia nasłonecznienia pomieszczenia oraz gwarantuje pełną prywatność. 

Rolety dzień i noc są jednak mniej precyzyjne w czasie obsługi, a tym samym mniej przystosowane do pomieszczeń wymagających dokładnej modulacji stopnia nasłonecznienia. Na korzyść wypadają natomiast ich walory estetyczne, dzięki którym wykorzystywane są zarówno w aranżacji pomieszczeń mieszkalnych, jak i w przestrzeniach biurowych, komercyjnych, usługowych. Wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba zastosowania systemu osłonowego dopasowanego do kolorystyki i stylu pomieszczenia, można stosować rolety dzień i noc. 

Kiedy wybrać plisy, a kiedy rolety dzień i noc?

Plisy będą wyborem trafionym w przypadku tych klientów, którzy poszukują systemów pozwalających na precyzyjną i dokładną obsługę okna oraz precyzyjne ograniczanie poziomu nasłonecznienia. Plisy zachowują swoją przydatność przez wiele lat, gwarantując precyzyjną i stabilną pracę. 

Rolety dzień i noc to natomiast wybór osób poszukujących systemów osłonowych o atrakcyjnym i zarazem mniej standardowym wyglądzie. Mogą stać się harmonijnym uzupełnieniem dotychczasowej aranżacji, jak również stanowić wobec niej kontrapunkt kolorystyczny.