Wybór systemu osłonowego na okna warto dokładnie przemyśleć. Będzie miał wpływ nie tylko na poziom nasłonecznienia wewnątrz pomieszczeń, ale może je także wspomóc w izolacji termicznej, zagwarantować maksimum prywatności, a także stanowić element stylu aranżacyjnego. W tym artykule porównujemy z sobą najpopularniejsze osłony – czyli rolety wewnętrzne i zewnętrzne – przybliżając korzyści płynące z wyboru konkretnego rozwiązania oraz podpowiadając, kiedy warto się na nie zdecydować.
Skuteczna osłona przed nadmiarem światła
Biorąc pod uwagę walory osłonowe, lepiej wypadają rolety zewnętrzne. Po ich opuszczeniu, zasłonięciu ulega cała powierzchnia otworu okiennego, przez którą nie przedostaje się żadne światło. Oznacza to, że korzystając z rolet zewnętrznych mamy możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia, nawet w środku dnia. Rolety wewnętrzne natomiast są mniej skuteczne i mniej precyzyjne w przesłanianiu szyby i zaciemnianiu pomieszczenia, jednak mimo to mogą zagwarantować maksimum prywatności swoim użytkownikom.
Montaż rolet i sposób jego wykonania
Rolety wewnętrzne montuje się szybko i łatwo. Nie trzeba w tym celu stosować specjalistycznych narzędzi, ani korzystać z pomocy fachowca. Gotowy zestaw rolet wewnętrznych zawiera wszystkie elementy niezbędne do ich zamontowania. W porównaniu do nich, rolety zewnętrzne są najczęściej montowane względem elewacji od zewnętrznej strony budynku. W tym celu konieczne jest wykorzystanie fachowych rozwiązań, a zadanie powinna realizować osoba przeszkolona i doświadczona w montażu.
Sposób sterowania roletami
W przypadku rolet wewnętrznych najczęściej mamy do czynienia z systemami sterowania obsługiwanymi manualnie – za pomocą łańcuszków lub sznurków. Są proste w obsłudze i pozwalają na dowolne ułożenie rolety względem szyby. Rolety zewnętrzne mogą być natomiast wyposażone w szerszą gamę rozwiązań – znajdziemy zarówno warianty obsługiwane manualnie (za pomocą dźwigni lub linki), jak również sterowanie automatycznie (za pomocą przycisku lub pilota). Te ostatnie można włączyć w obręb automatyki budynkowej i zarządzać ich pracą zgodnie z ustalonymi programami.
Walory estetyczne rolet na okna
Zgodnie z powszechną opinią najlepiej wypadają rolety wewnętrzne, które mogą stanowić uzupełnienie aranżacji tak w przypadku pomieszczeń mieszkalnych, jak i gabinetów, biur, poczekalni. Szczególnie warto pod tym względem zwrócić uwagę na rolety rzymskie, rolety dzień-noc, a także rolety wykonane z naturalnych i egzotycznych materiałów – na przykład bambusowe. W porównaniu do rolet zewnętrznych, modele wewnętrzne prezentują bardziej zróżnicowaną kolorystykę oraz różne formy wykończenia.
Rolety zewnętrzne natomiast prezentują dość uniwersalne wzornictwo i znormalizowaną kolorystykę. Ponadto nie mają tak dużego wpływu na wygląd pomieszczeń i nie przekształcają ich aranżacji. Mimo to warto podkreślić, że rolety zewnętrzne świetnie sprawdzą się jako zwieńczenie elewacji w przypadku architektury nowoczesnej oraz starszych budynków poddawanych modernizacji.