Jaką markizę wybrać na taras?

Jaką markizę wybrać na taras?

Kosrolet > Jaką markizę wybrać na taras?

markiza

Markizy tarasowe to popularne rozwiązanie, które pozwala zabezpieczyć nie tylko taras przed zbyt dużym nasłonecznieniem, ale także wnętrze. Dzięki temu możesz komfortowo spędzać czas na świeżym powietrzu z przyjaciółmi czy rodziną, a warunki pogodowe nie będą Ci w tym przeszkadzać. Zastanawiasz się nad zakupem markizy tarasowej, ale nie wiesz na co warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do przeczytania tego wpisu.

Dobrej jakości tkanina to podstawa

Wybierając markizę tarasową powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału została ona wykonana i jakie posiada on parametry. Musisz pamiętać, że materiał ten jest narażony na stały kontakt z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Choć głównym zadaniem markizy jest ochrona przed słońcem, to materiał powinien być zaimpregnowany i posiadać specjalną powłokę zabezpieczającą także przed wodą. Tkanina powinna także posiadać powłokę UV, która będzie odbijała szkodliwe promieniowanie słoneczne i pozwoli Ci na ucieczkę od ostrego słońca do przyjemnego zacienienia.

Ważna jest także konstrukcja

Sam materiał ma ogromny wpływ na jakość markizy i komfort jej użytkowania, ale ważna jest także konstrukcja, na której się on opiera. Nowoczesne konstrukcje wykonane są z aluminium ekstrudowanego, który odporny jest wygięcia i złamania, a także świetnie radzi sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Wybierając markizę tarasową zwróć także uwagę na to, czy konstrukcja ramion umożliwia regulowanie kąta nachylenia. Większość nowoczesnych stelaży pozwala na regulację w zakresie około 40°, dzięki czemu możesz dopasować kąt nachylenia do aktualnej pozycji padania promieni słonecznych.

Wybierz sposób sterowania

Kilka ważnych decyzji już za Tobą, jednak to jeszcze nie koniec. Podczas wyboru markizy tarasowej warto także zwrócić uwagę na sposób jej otwierania. Do wyboru masz system zwijania i rozwijania:

  • Za pomocą taśmy
  • Za pomocą korby
  • Elektrycznego silnika

Sterowanie elektryczne to najnowocześniejsze rozwiązanie, w którym pracę rolety możesz regulować za pomocą pilota lub przycisku umieszczonego w wybranym przez Ciebie miejscu. Dlaczego warto zdecydować się na ten sposób sterowania? Przede wszystkim jest wygodny, ale poza tym umożliwia szybkie reagowanie na zmieniające się warunki pogodowe. W przypadku, kiedy nagle zerwie się silny wiatr czy zacznie padać deszcz, możesz wygodnie zwinąć markizę i nie obawiać się o jej uszkodzenie. Dodatkowo elektryczne sterowanie umożliwia dołożenie specjalnego czujnika pogodowego, dzięki któremu podczas ulewnego deszczu czy mocniejszego podmuchu wiatru markiza złoży się sama.

Dobierz styl do architektury Twojego budynku

Choć większość osób uznaje ten punkt za priorytet i właśnie od tego rozpoczyna poszukiwanie idealnej markizy, to tak naprawdę powinien to być dodatek a nie element wyjściowy. Większość producentów posiada w swojej ofercie różnorodne tkaniny, więc bez obaw dobierzesz kolor i wzór, który będzie stanowił harmonijną całość z Twoim wnętrzem.