Jakie są rodzaje rolet zewnętrznych?

Jakie są rodzaje rolet zewnętrznych?

Kosrolet > Jakie są rodzaje rolet zewnętrznych?

Do niedawna rolety zewnętrzne były utożsamiane wyłącznie z systemami antywłamaniowymi. Obecnie różne rodzaje rolet zewnętrznych cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów prywatnych, deweloperów oraz właścicieli nieruchomości użyteczności publicznej. Jakie są rodzaje rolet zewnętrznych? Co je wyróżnia?

Obecnie na rynku zewnętrznych osłon okiennych wyróżnia się trzy rodzaje rolet:

  • rolety nadstawne,
  • rolety podtynkowe,
  • rolety natynkowe.

Dodatkowo wyróżnić możemy systemy antywłamaniowe, systemy z blokadą antywłamaniową oraz zewnętrzne rolety przeciwsłoneczne z ruchomi lamelami. Oferta jest więc bardzo szeroka, a wybór najbardziej optymalnego rozwiązania nierzadko trudny.

Rolety nadstawne

Rolety nadstawne są również nazywane roletami naokiennymi. Nazwa systemu stanowi doskonale odzwierciedlenie jego charakterystyki. Rolety posiadają skrzynkę wykonaną z tworzywa, którą nakłada się na okna i wraz z nim montuje we wnęce okiennej. Wybierając ten typ rolet warto pamiętać o tym, żeby powiększyć otwór okienny o wysokość wybranej skrzynki.

Decyzja o instalacji rolety nadstawnej musi być podjęta na etapie projektowania nieruchomości. W przeciwnym razie montaż skrzynki w otworze okiennym może się okazać niemożliwy. W obiektach już istniejących rolety nadstawne można zainstalować przy okazji wymiany stolarki okiennej. System może być zintegrowany z systemem inteligentnego domu, a jego niewidoczny montaż gwarantuje wysoką estetykę elewacji zewnętrznej.

Rolety podtynkowe

Od rolet nadstawnych systemy podtynkowe różnią się przede wszystkim materiałem, z jakiego jest wykonana konstrukcja skrzynki – w tym przypadku jest to aluminium – oraz miejscem zlokalizowania pokrywy rewizyjnej. W systemach nadstawnych pokrywa znajduje się wewnątrz domu, w roletach podtynkowych na zewnątrz.

Jak sama nazwa wskazuje rolety podtynkowe montuje się pod tynkiem. Skrzynka pozostaje dyskretnie schowana pod elewacją zewnętrzną, co wpływa na podniesienie walorów wizualnych nieruchomości. Montaż podtynkowy wymaga uwzględnienia wybranego systemu rolet zewnętrznych już na etapie projektowania domu. Drugą okazją do tego, aby zamontować tego rodzaju rolety jest wymiana stolarki okiennej, przy czym po instalacji okna z roletą niezbędne będzie również obrobienie otworu okiennego, który może wymagać powiększenia.

Rolety natynkowe

Rolety natynkowe są potocznie nazywane elewacyjnymi. Wynika to ze sposobu ich montażu. Kaseta z roletą jest montowana bezpośrednio na elewacji budynku, w wyniku czego skrzynka jest w pełni widoczna. Zdaniem wielu inwestorów taki montaż rolety wpływa negatywnie na estetykę nieruchomości. Zaletą systemu jest możliwość instalacji w dowolnym momencie, także po zakończeniu budowy domu i niezależnie od wymiany stolarki okiennej – roleta natynkowa i okno stanowią dwa niezależne systemy, które można wymieniać razem lub pojedynczo.